Dachstein

Dachstein je horský masiv v Severních vápencových Alpách. Jeho nejvyšší vrchol Hoher Dachstein (2 995 m. n. m.) je zároveň druhou nejvyšší horou Severních vápencových Alp. Zajímavostí je, že na březích zde ležícího Hallstatského jezera bylo objeveno jedno z nejstarších lidských sídel.

Pohoří Dachstein leží v Rakousku, na hranici Horního Rakouska, Štýrska a Salzburska. Masiv Dachsteinu pokrývá území přibližně 20 × 30 km. Většinu plochy tvoří zvlněná náhorní plošina s mnoha krasovými jevy. Nejvyšší vrcholy se nachází na jejím okraji, a spadají vysokými stěnami (až 1 100 metrů) do údolí. Na pohoří se také nachází několik ledovců, za všechny můžeme jmenovat ledovec Hallstattský, Velký Gosauský nebo Schladmingerský. Vrcholu Dachsteinu poprvé dobyl Peter Gappmayr v roce 1832 a to cestou přes Gossauský ledovec a západní hřeben.


V masivu Dachstein se nalézají dvě lanovky. První z nich je Dachsteinseilbahn, jež vede z Obertraunu a je využívaná také v zimě lyžaři. Druhá je Dachsteinsüdwandbahn, která překoná bez jediné zastávky 1 000 m a končí u vrcholu Hunerkogel (2 687 m. n. m.). Zde mohou turisté využít celoroční lyžování na ledovci Schladminger Gletscher. Ten je také hojně využíván, pro spoustu upravených stop, běžkaři.


Pro milovníky vysokohorské turistiky je jistě dobrou zprávou, že masivem prochází dálková alpská cesta Via Alpina. Další atrakcí pro turisty je soustava ledovcových jeskyní dosažitelných přímo z Obertraunu. A Dále je to ještě malá úzká soutěska Silberkarklamm na jihovýchodě, Alpské muzeum v chatě u Brandriedl a muzeum ledových jeskyní. V něm se nalézá k ukázce mimo jiné také 3D model pro informaci a zkoumání ledovců a jejich jeskyní.